LOMOZ o.z.

František Heger - Vonku uznávaný, doma zabudnutý

Obdobie minulého, ale aj tohto prebiehajúceho roka je z hľadiska zašlých historických udalostí dnešnej doby generácií a ich početnosťou dosť atypické. Mnohé krajiny a národy, až po rodinné útvary, si dnes z príležitosti výročných jubileí pripomínajú príčiny ich vzniku, významu, ale hlavne súčasné dianie.

František Heger

Z tohto pohľadu chcem svojím príspevkom pripomenúť súčasníkom – obyvateľom našej obce – osud človeka, nakoľko rovesníkov z jeho generácie je už žiaľ málo.

František Héger sa narodil 11. februára 1990 v Dolných Orešanoch, avšak od narodenia po ukončenie štúdií mal trvalý pobyt v našej obci. Štúdium na meštianskej škole absolvoval v okresnom meste, stredné a vysokoškolské vzdelanie na elektrotechnickej fakulte SVŠT v Bratislave v odbore el. strojov a zariadení.

Do prvého nastúpil  v roku 1954 vo funkcii konštruktéra n. p. MEZ Vsetín, v ktorej sa stal autorom viacerých zlepšovacích návrhov. Z nich niektoré boli uplatnené v prevádzke električiek v n. p. ŠKODA Plzeň a SIEMENS Berlín. V roku 1960 sa vrátil na pozvanie späť do Bratislavy, kde na STU pôsobil ako asistent prof. Ing. Ivana Keppa, DrSc. (niekdajšieho rektora univerzity a predsedu SAV). Počas tohto zamestnania získal ďalšie vysokoškolské tituly (PhD a docenta) a bol vymenovaný za vedeckého poradcu na ministerstve v Prahe. Jeho osobnou túžbou bolo však pracovať v národných vedeckých laboratóriách za účelom zdokonaľovania odborných praktických vedomostí, a preto počas rokov 1968-69 prestúpil ako vývojový pracovník na Technickú Univerzitu vo Viedni. Neskôr odišiel do zamestnania v špičkových technologických spoločenstvách v USA (DRAPER-laboratory, CTI-cryogenics,  General Electrics, Mechanical Institute of Technology). Až tu našiel uplatnenie odborných znalostí a získanie ďalších praktických skúseností.

-        Pôsobil tu na vývoji kazetových diskov, lineárnych motorov a diskov s vesmírnymi aplikáciami

-        vynašiel jednofázové zotrvačné alternátory pre aplikácie vysokých rýchlostí

-        zlepšil konštrukcie obrovských turbogenerátorov pre morské plavidlá

-        zaoberal sa nestálymi fyzikálnymi meraniami telies v absolútnej vysokej a nízkej teplote, ktoré vznikajú pri letoch rakiet

-        mal zásluhu a zásadný vplyv na vývoji skafandra v projekte Apollo pri letoch na mesiac

-        bol autorom viacerých patentov a vynálezov

Veľmi aktívne sa prejavil tiež v publikačnej a v osobnej účasti na mnohých vedeckých konferenciách organizovaných uznávanými vedeckými kapacitami. Za jeho pracovné výsledky vo výskume a vede obdržal viaceré ocenia. V januári 1994 bol pozvaný medzi intelektuálov do anglického Cambridgu na medzinárodné podujatie Who is who? (Kto je kto?) za účelom jeho ocenenia a príležitosti životného jubilea 65 rokov. Najväčšie vyznamenanie mu bolo udelené in memoriam v roku 1995 medzinárodným spoločenstvom IBC (International Biografical Centre, Cambridge, Anglicko), a to zaradenie do Top 100 vzdelancov, a ako prvému Slovákovi zápis do svetovej encyklopédie vedeckých osobností sveta.

Následkom nesmierneho duševného a fyzického vypätia, ako aj podlomeného zdravia, náhle zomrel v Schenectady, New Yorku 21. decembra 1997.

V tomto roku sa uskutočnia letecké dni v Piešťanoch ako Dni národnej hrdosti, nad ktorými prevzal patronát Trnavský samosprávny kraj. Pre obyvateľov nášho okresu sú významnou kultúrnou udalosťou v tom zmysle, že popri krajanovi Štefanovi Baničovi zo susedných Smoleníc sa dosiahnutými pracovnými výsledkami zaradil medzi velikánov slovenského letectva aj rodák z našej obce František Héger.

Obecné zastupiteľstvo Horných Orešian na svojom zasadnutí dňa 24. septembra.2018 prijalo uznesenie navrhnúť na štátne vyznamenanie Františka Hégera, čo bolo splnené dňa 5. októbra 2018.

Tento článok končím výrokom: „Zatiaľ čo Banič pomohol ľuďom bezpečne sa vrátiť na zem, Héger do výšin, na cudzie planéty a spätný návrat dolu.“

 

Rudolf Mesíček, rodák z Horných Orešian

František Heger 

maro | 19.08.'22 12:20 | Svet okolo nás | Zdieľať | tlač vytlačiť

Komentáre

Pridať komentár

/meno, povinná položka/
/mail, povinná položka/
/web/


Formátovanie príspevku: hrubé  podčiarknuté  kurzíva
 

© 2009 - 2011 LOMOZ o.z. | www.lomoz.sk | lomoz@lomoz.sk
sponzor hostingu: inet.sk | webdesign: bohacek.sk